У 2019 році на дифтерію в Україні захворіла 21 людина


Із цієї кількості — 1 дитина.

Торік від дифтерії та правцю вакцинувалося:
🔸понад 266 тисяч немовлят до року (80,5%);
🔸майже 278 тисяч дітей у віці 18 місяців (80,5%);
🔸більш ніж 320 тисяч дітей віком 6 років (майже 73%);
🔸понад 317 тисяч дітей у віці 16 років (91,5%);
🔸майже 3 мільйони дорослих (83,4%).

Станом на 1 травня 2020 року імунізувалося:

🔸понад 70 тисяч немовлят до року (22,7%);
🔸більш ніж 70 тисяч дітей у віці 18 місяців (21,9%);
🔸понад 55,5 тисяч дітей віком 6 років (12,9%);
🔸майже 70 тисяч дітей у віці 16 років (20,2%);
🔸майже 500 тисяч дорослих (16,2%).

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання з повітряно-краплинним шляхом передавання. Характерними для цієї хвороби є:

🔸місцеве фібринозне запалення, здебільшого слизових оболонок ротоглотки;
🔸загальна інтоксикація з ураженням серцево-судинної та нервової систем, нирок, шкіри, очей, статевих органів.

Джерелом інфекції є хворі на будь-яку клінічну форму, а також бактеріоносії.

Симптоми захворювання

Дифтерія починається із підвищеної температури та болю у м’язах. Через 2-3 дні на мигдалинах з’являється білий наліт, який згодом стає щільним і сірим. Стан людини погіршується, з’являється біль в горлі під час ковтання.

Через кілька днів наліт зникає, стан хворого поступово нормалізується. Проте небезпека для здоров’я і навіть життя залишається, бо в крові циркулює дифтерійний екзотоксин, що вражає нирки, печінку, серце і нервову систему.

Без своєчасного звернення до лікаря та лікування можливий розвиток таких ускладнень, як нефроз, міокардит, дистрофічні ураження печінки.
Міокардит розвивається як у ранні терміни захворювання (з першого тижня хвороби по середину другого), так і у пізні (від середини другого до 6-го тижня). Як правило, чим раніше виникає міокардит, тим тяжчий є його перебіг і гірші наслідки. Він є головною причиною смерті серед хворих на дифтерію.

Ураження нервової системи також виникають у ранні (1—2-й тиждень) й пізні (до 4-го тижня) терміни. У ранні терміни виникають ураження черепно-мозкових нервів. Хворі не в змозі ковтати рідку їжу.

Ураження нирок пов’язане з безпосередньою дією дифтерійного екзотоксину (токсичний нефроз), але не призводить до розвитку гострої ниркової недостатності чи інших фатальних наслідків.

У дітей симптоми дифтерії такі ж, як і у дорослих. Характерна відмінність – підвищення температури до критичних показників навіть під час сформованого нальоту на мигдаликах. Класична тріада дифтерійного крупу характерна саме для дітей — сиплий голос, грубий кашель і голосне стенотичне дихання.
Найефективнішим методом профілактики дифтерії є щеплення.

Профілактичні щеплення від дифтерії є безкоштовними для дітей і дорослих.

Імунізують вакциною проти кашлюку, дифтерії та правцю — АКДП. Також існують імунобіологічні препарати для профілактики дифтерії та правця — АДП та для профілактики дифтерії й правця із зменшеним вмістом антигена АДП-М для дітей та дорослих.
Після 16-ти років щеплення необхідно повторювати кожні 10 років.

Крім того, особиста гігієна також є профілактикою дифтерії. Потрібно часто мити руки, протирати предмети, яких торкалася потенційно хвора людина, провітрювати приміщення.

Центр громадського здоров’я України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Авторизація
RITM.TV
*
*
Реєстрація
*
*
*
Пароль не введено
Генерація паролю