Головна » Новини » Здоров'я » Відтепер кошти самі «йтимуть до пацієнтів» рівненських лікарень

Відтепер кошти самі «йтимуть до пацієнтів» рівненських лікарень

Нова медична реформа у лікувальних закладах Рівного пройде під гаслом «Порядність. Патріотизм. Професіоналізм», – стверджує заступник начальника управління охорони здоров’я Рівного Вікторія Покоєвчук.

Згідно з новою медичною реформою від 2 липня 2018 року, дохід лікарів залежить від якості обслуговування та кількості пацієнтів, з якими укладено декларації. У Рівненській області декларації із лікувальними закладами підписали вже більше, ніж 35% громадян і, як стверджує Вікторія Покоєвчук, якщо кожного дня рівняни укладатимуть по 1500 угод, то до 4 кварталу (1 жовтня), більша половина населення  долучилося до всеукраїнської медичної реформи.

3 липня об 11:00 у комунікаційному центрі «МедіЯ» відбулася прес-конференція, присвячена фінансуванню первинної ланки медицини за новим принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Спікерами виступили завідувач кабінетом медичної статистики Надія Черпак, заступник головного лікаря з експертизи тимчасової непрацездатності КЗ «Центр ПМСД «Ювілейний» Світлана Гедьфалві, та заступник начальника управління охорони здоров’я Рівного Вікторія Покоєвчук.

За словами експертів, 161 медичний заклад в Україні уклав угоди з Національною службою здоров’я. У рівненській області лідерами по деклараціях стали Здолбунівський, Зарічнецький, Гощанський, Березнівський район та Рівне. На разі підписано 29533 декларації і 53 лікарі надають первинну медичну допомогу (з яких 5 досягли найвищої позначки по кількості пацієнтів).

Начальник управління охорони здоров’я Рівного пані Вікторія стверджує, що реформа Ульяни Супрун – це «тектонічний злам» в галузі охорони здоров’я. Адже було багато спроб реорганізації  фінансування медичних закладів, але жодна з них не досягла таких успіхів, як команда Супрун. Нагадаймо, що раніше фінансування відбувалося за рахунок медичних субвенцій (які потрібно було вираховувати за «кілометровою» формулою).  Проте зараз для функціонування системи уряд створив Національну службу здоров’я України, яка без посередників і управління, а напряму надає лікувальному закладу кошти. Щоб долучитися до всеукраїнської реформи, медичні установи повинні були пройти ряд вимог серед яких:

  • Принцип автономності (перетворення лікарень в некомерційні комунальні підприємства), задля здобуття управлінської і фінансової допомоги, самостійного розпоряддання коштами та встановлення зарплати.
  • Підключення до електронної системи охорони здоров’я e-Health, ознайомлення персоналу із цифровими системами, забезпечення доступом до Інтернет-мережі.
  • Подання документів, статутів.

Важливою складовою нової реформи є те, що «лікувальні установи» перетворюються у «лікувальні заклади», і Міністерство охорони здоров’я уважно стежить за дотриманням використання нових медичних термінів.

Медики пояснили за яким принципом начислятимуться кошти для медичних закладів. За словами Надії Черпак, дохід лікарів напряму залежитиме від кількості підписаних з пацієнтами декларацій. Для цього на рівні держави встановлені капітаційні ставки для певної категорії осіб (що вичисляються у відсотковому відношенні від загальної капітаційної ставки – 370грн. на особу):

  • 0-5 років – 4%
  • 6-17 років – 2,2%
  • 18-39 років – 1%
  • 40-64 років – 1,2%
  • 65 років і далі – 2%

Також спікери наголосили, що найбільше коштів отримають Березнівський та Рокитнівський райони – 642,4 грн, а найменше Демидівський – 501 грн. (тут переважає старіше населення і мало пацієнтів дитячого віку).

Про процедуру укладання декларацій розповідає Світлана Гедьфалві. За її словами, прийом пацієнтів здійснюється у будні дні з 8 ранку. Громадяни можуть обрати лікаря, попередньо ознайомившись з інформацією про на сайті служби охорони здоров’я. Якщо обраний лікар набрав максимальну кількість декларацій, пацієнт повинен шукати іншого. Принцип нового фінансування дійсний і у приватних клініках, проте держава оплачує лише певні види послуг, перечислені на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я України. Пані Світлана також закликала громадян укладати декларації вже зараз, якщо вони ще цього не зробили, адже з 1 січня 2019 року кошти до медичних закладів надходитимуть лише по капітаціних ставках, а сума для однієї особи поза угодою становитиме лише 240 грн. на рік, що є невигідно як для пацієнтів, так і для лікарень.

Нова реформа набуває все більшого резонансу. У рівненському районі функціонує 30 центрів ПМД та 6 амбулаторій, з них 29 уклали угоду з Національною службою здоров’я та набули статусу комунальних некомерційних підприємств. Як зазначено на урядовому веб-порталі Кабінету Міністрів України, мета реформи –  «забезпечити всім громадянам України рівний доступ до якісних медичних послуг та перебудувати систему охорони здоров’я так, щоб у її центрі був пацієнт».

 

Дарина АНТОНЮК


Актуально

До Рівного приїде група «МЕРІ»

16 грудня о 19:00 год у Рівненському Міському Будинку Культури Віктор Винник та гурт «МЕРІ» …

Залишити коментар