Головна » Новини » Культура » Чистий четвер: прикмети і традиції

Чистий четвер: прикмети і традиції

Чистий (Великий) четвер цьогоріч припадає на 13 квітня. Його святкують усі християни. Це один з найважливіших днів Страсного тижня перед святом Великодня.

Якщо брати першооснову з Біблії, то Чистий четвер є першим з трьох днів, які ще називають “Велике тридення” в християнстві.

Саме у четвер Ісус Христос встановив Таїнство Євхаристії на Таємній Вечері, а також був заарештований первосвящениками та засланний у темницю.

Чистий четвер: прикмети і традиції

Краса та здоров’я

Недарма ж Чистий четвер вважають одним з найважливіших днів Страсного тижня. Багато століть тому наші предки чекали на цей день, щоб здійснити різні обряди, які зміцнювали сімейний добробут та здоров’я всіх членів родини на цілий рік.

Цей день було прийнято починати з купання ще до сходу сонця, а процес фізичного очищення супроводжувався різними обрядами: від обрізань волосся дівчат і хлопців до різних закликань та пісень.

Що цікаво, що вмиватися потрібно “зі срібла” – варто кинути будь-яке срібло у воду і після цього нею вмитися. Саме тому предки вірили, що такі обряди зберігають красу та здоров’я віруючих людей.

Цілюща сила солі

Ще однією особливістю в Чистий четвер вважають цілющу силу солі, яка називається четверговою.

Після купання члени сім’ї повинні кинути жменю солі до горщика, щоб вона слугувала оберегом будинку на майбутній рік. Для збільшення сили її запікали в печі або освячували в церкві.

Прибирання будинку

Ну і звісно важливим атрибутом цього дня є прибирання будинку. В Чистий четвер варто включити і генеральне прибирання будинку, і прання речей, і догляд за присадибною ділянкою, якщо вона у вас є.

Сама назва дня “Чистий четвер” має на увазі не лише очищення тіла, а й наведення порядку у своїй оселі. Здавна вважається, що у кого в Чистий четвер вдома бруд, то і увесь рік він проведе в сварках.

Наші предки вірили, що Чистий четвер допоможе знайти давно загублені речі, або ж прибираючи, зможе привернути судженого.

Для цього потрібно залишати під час прибирання в кожній кімнаті речі для коханого і поставити нове взуття носками в сторону будинку.

Існує також повір’я, що брудну воду після прибирання не варто виливати в межах дому. Адже негативна енерегетика, яка може накопичитись за довгий час, може негативно вплинути на подальше життя вашої сім’ї. Тому краще вилийте її в місцях, де нічого не росте, наприклад, в камені або на дорогу.

Окрім цього, з Чистого четверга до Страсної п’ятниці не варто залишати невимитий посуд і замочену, але не випрану білизну.

Також корисно принести в будинок свічку, яку ви принесли із церковної літургії – вона здатна очистити енергетику будинку, особливо її сила зростає в Чистий четвер.

Що можна їсти цього дня

Щодо їжі, то в Чистий четвер ще триває строгий піст, і через це багато віруючих навіть не дозволяють собі послаблення посту, а дотримуються сухоїдіння без олії і гарячих страв.

Також ті люди, які більш серйозно ставляться до посту і Страсного тижня, після вмивання зранку йдуть на ранкову літургію в церкву для сповіді та причастя, перед цим нічого не ївши.

І ще одним важливим повір’ям у четвер вважають приготування їжі до Великодніх свят. Саме після прибирання господиням найкраще братись до випікання пасок, розфарбовування яєць та приготуванню смачних святкових страв, які через піст до святої неділі ще пробувати на смак не можна.

Прикмети на багатство

Багато прикмет на Чистий четвер пов’язані з приверненням грошей. Ось деякі з них: В цей день потрібно тричі перерахувати всі заощадження. Перший раз вранці, другий раз вдень, і третій – на заході сонця. Таким чином гроші весь наступний рік не будуть зникати.

У відро з водою покладіть дрібні монетки, після чого помийте нею вікна та двері в будинку, повторюючи слова: “Грошики, водіться – не переводіться, ростіть – розмножуйтесь, ворогу не діставайтеся”. Закінчивши прибирання, воду слід вилити під дерево, а монетки заховати на тиждень у найвіддаленіший кут у домі.

За повір’ями, в Чистий четвер категорично забороняється давати гроші в борг: так можна винести весь достаток з дому.

Прикмети на кохання

Якщо дівчина хотіла зустріти своє кохання, після вмивання в четвер вона повинна була витертися рушником, а в неділю покласти його потайки у великодній кошик, освятити в церкві і віддати у вигляді милостині нужденним. У Чистий четвер можна поворожити на заміжжя. Для цього необхідно посадити в горщик яблучне насіння, примовляючи: “Насіннячко, насіннячко, землю пробий! У мій дім женихів замани мерщій. Амінь! Амінь! Амінь!”. Чим швидше з’являться паростки, тим швидше дівчина одягне обручку.

Народні приказки-прикмети в Чистий четвер:

У великий четвер мороз, так і під кущем овес. Яка погода в чистий четвер, така і на Великдень. Хто в четвер до сходу сонця вмиється з срібла і з яйця, здоровий і чистий буде.

Джерело: 24 канал та РБК Укараїна 

Актуально

17 липня без світла залишаться:

З метою підвищення надійності електропостачання та запобігання аварій в електричних мережах ПрАТ „Рівнеобленерго” буде проводити …

Залишити коментар